Czytanie dzieciom przed snem

Na pewno większości z nas mama czytała bajki do snu. Zapewne wspomnienie to wywołuje pozytywne emocje, związane z pięknym czasem. Wielu maluchów ma kłopoty z zasypianiem albo bardzo tego nie lubi. Czytanie jest jednym ze sposobów na położenie malucha do snu. Dodatkowo jest bardzo wiele powodów, dla których warto to praktykować.

Dlaczego warto czytać dzieciom przed snem?

Czytanie dzieciom do snu pomaga dzieciom zasnąć. Po dniu pełnym wrażeń, przygód i najróżniejszych aktywności, nasz maluch potrzebuje wyciszenia. Pomogą mu w tym książki, które uspokajają i działają kojąco. Czas spędzony z maluchem przed snem umacnia więzi między rodzicem, a dzieckiem. Czytając dziecku książki z naszego dzieciństwa, pokazujemy mu co robiliśmy, gdy byliśmy w jego wieku, a także czytamy wartościowe i sprawdzone już lektury. Dodatkowo ćwiczymy skupienie uwagi, koncentrację, a także pamięć dziecka. Musi się ono wsłuchać w wypowiadane przez nas słowa, dzięki czemu w przyszłości będzie mu prościej zapamiętywać rzeczy. Uczy się także rozpoznawania, nazywania i rozumienia emocji, a także uczuć. Dzięki temu zwiększa ono swoją empatię.

Jak czytanie przed snem wpływa na dzieci?

Czytanie dzieciom przed snem wpływa na nie pozytywnie. Pokazuje, że jesteśmy przy dziecku i pozwala spokojnie oddać się im w ramiona Morfeusza. Dla niektórych dzieci zasypianie może być bardzo kłopotliwe i wywoływać w nich strach, kiedy będziemy spędzać z nimi czas przed ta czynnością, uspokoimy je i pokażemy, że jesteśmy przy nim. Wpływa ono również pozytywnie na wyobraźnię dziecka, ponieważ słuchając wyobraża ono sobie najróżniejsze sceny i bohaterów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *